Kolorowe dzieciństwo bez przemocy i uzależnień
Podczas obchodów Dnia Dziecka w dniu 1 czerwca 2026r. na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy domowej w gminie Jaktorów zorganizował akcję społeczną - profilaktyczne zajęcia plastyczne i rękodzielnicze dla uczniów szkoły. Uczniowie klas I-III używając kolorowych flamastrów mogli samodzielnie ozdobić worki na drobiazgi, a uczniowie klas IV-VIII najpierw namalować a potem wykonać kolorowe przypinki. Wykonane prace uczniowie mogli wziąć ze sobą do domu.
Podczas zajęć promujących alternatywne formy spędzania czasu wolnego, członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego i pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaktorowie prowadzili z dziećmi i młodzieżą rozmowy na temat znajomości zjawiska przemocy: czym jest przemoc, jakie rodzaje przemocy znają, czy wiedzą, że przemoc jest przestępstwem, czy często związana jest z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków lub od technologii cyfrowej, czym jest uzależnienie, jak reagować na przemoc, gdzie szukać pomocy i wsparcia w przypadku tych zjawisk. Ten trudny temat omawiany swobodnie podczas przyjemnych czynności został przyjęty bardzo pozytywnie przez uczniowską gromadę. Dzieci wypowiadały się bardzo otwarcie i prezentowały często zaskakująco szeroką wiedzę w tym temacie.
Jako organizatorzy namiotu profilaktycznego uważamy te kilka wspólnie spędzonych godzin z dziećmi i młodzieżą za bardzo owocne i potrzebne w zakresie tematyki przemocy i uzależnień, a hasło " Kolorowe dzieciństwo bez przemocy i uzależnień" umieszczone na materiałach, które ozdabiali będzie im przypominać o naszym spotkaniu.
Zespół Interdyscyplinarny
ds. przeciwdziałania przemocy domowej
w gminie Jaktorów





