Zwrot podatku - paliwa gazowe
Zwrot podatku VAT dla gospodarstw domowych wykorzystujących paliwa gazowe
Podstawowe informacje
Odbiorcy w gospodarstwach domowych, którzy ogrzewają się gazem, mogą ubiegać się o refundację podatku VAT opłaconego od zużytego paliwa gazowego.
Refundacja podatku VAT obowiązuje za okres od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. oraz od dnia 1 stycznia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r.
Można się o nią ubiegać po otrzymaniu i opłaceniu pierwszej faktury za paliwo gazowe.
Refundacji podlega VAT od paliw gazowych tj. gaz ziemny wysokometanowy lub zaazotowany, w tym skroplony gaz ziemny oraz propan-butan lub inne rodzaje gazu palnego, dostarczane za pomocą sieci gazowej, a także biogaz rolniczy (art.3 pkt 3a ustawy - Prawo energetyczne).
Korzystanie z gazu do ogrzewania domu czy mieszkania musi potwierdzić wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wpis winien być dokonany do 21 grudnia 2022 r. lub po tym dniu w przypadku głównego źródła ogrzewania wpisanego lub zgłoszonego po raz pierwszy do CEEB.
Warunki uzyskania zwrotu VAT
Prawo do refundacji przysługuje pod warunkiem spełnienia przez gospodarstwo domowe kryterium dochodowego wynoszącego:
- 2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,
- 1500 zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.
Dochód weryfikowany jest jednorazowo przy złożeniu pierwszego wniosku.
W przypadku złożenia wniosku do 31.07.2024 r. dochód wyliczany jest w oparciu o dochody za 2022 rok, zaś dla wniosków złożonych od 01.08.2024 r. dochód wyliczany jest w oparciu o dochody uzyskane za 2023 r.
Informacje o dochodach, które zostały rozliczone w urzędzie skarbowym na zasadach ogólnych oraz opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego lub karty podatkowej organ pozyskuje samodzielnie za pomocą elektronicznej weryfikacji.
W przypadku dochodów nieopodatkowanych lub dochodów osób posiadających gospodarstwo rolne (lub udział w gospodarstwie rolnym) należy wskazać odpowiednio: rodzaj i kwotę dochodu nieopodatkowanego za dany rok oraz powierzchnię przeliczeniową posiadanego gospodarstwa rolnego za dany rok.
Wniosek o refundację składa osoba, która zawarła umowę sprzedaży paliw gazowych lub umowę kompleksową i jest odbiorcą wskazanym w fakturze VAT.
Do wniosku o refundację podatku VAT należy załączyć:
- fakturę dokumentującą dostarczenie paliw gazowych do tego odbiorcy przez przedsiębiorstwo energetyczne,
- dowód uiszczenia zapłaty za tę fakturę.
Wnioski o refundację podatku VAT można składać:
- do dnia 30 września 2024 r. - w dowolnym momencie po otrzymaniu faktury VAT,
- po dniu 30 września 2024 r. - w terminie 30 dni od dnia otrzymania faktury VAT
UWAGA! Aby ubiegać się o refundację podatku VAT za rok 2023 oraz za rok 2024 należy złożyć dwa odrębne wnioski (za 2023 r. oraz za 2024 r.)