Nabór do Programu: Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej (2022)
Informacja w sprawie naboru do Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego "Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej" - edycja 2022.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaktorowie ogłasza nabór do Programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2022, pobierz - realizowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego. Zapraszamy osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia i spełniające kryteria określone w Programie do złożenie karty zgłoszenia. Rekrutacja prowadzona będzie od 5.04.2022r. Usługi asystenckie będą przyznawane pod warunkiem dostępnych środków finansowych w ramach Funduszu Solidarnościowego, odnosząc się do zapisów zawartej w dniu 15 lutego 2022r. umowy pomiędzy Gminą Jaktorów a Wojewodą Mazowieckim. Zadanie w imieniu Wójta Gminy Jaktorów, realizować będzie zgodnie z zarządzeniem, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaktorowie.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla:
- Dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
- Osób z niepełnosprawnością, posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (albo orzeczenie równoważne), mieszkających na terenie Gminy Jaktorów.
Procedura zgłoszenia uczestników Programu.
W celu dołączenia do Programu należy dostarczyć komplet dokumentów, który stanowią:
- Karta zgłoszenia do Programu AOON - pobierz
- Kopia orzeczenia o niepełnosprawności
- Zakres czynności w ramach usług asystenta - pobierz
- Klauzula informacyjna - pobierz
- Klauzula RODO - pobierz
Uczestnik Programu może samodzielnie wybrać asystenta z wyłączeniem osób będących członkami rodziny, opiekunami prawnymi lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem Programu. Za członków rodziny należy uznać rodziców, dzieci, rodzeństwo, wnuki, dziadków, teściów, macochę, ojczyma.
Wyboru asystenta dokonuje się poprzez złożenie oświadczenia o wyborze asystenta wraz z informacją, iż jest on przygotowany do realizacji usług asystencji osobistej:
- Oświadczenie uczestnika Programu o wyborze asystenta - pobierz
W godzinach realizacji usług asystenta nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1876), inne usługi finansowane w ramach Funduszu Solidarnościowego lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, o którym mowa w ust. 7, finansowane z innych źródeł.
Od asystentów świadczących usługi na rzecz dzieci niepełnosprawnych do 16 roku życia dodatkowo wymagane są następujące dokumenty:
- Zaświadczenie o niekaralności - wydane przez Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego
- Oświadczenie o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle seksualnym - pobierz wraz z wydrukiem z Rejestru Ministerstwa Sprawiedliwości
- Akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością - pobierz
Dokumenty rekrutacyjne należy składać od 5 kwietnia 2022 r. do 19 kwietnia 2022r.
- bezpośrednio w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, ul. Warszawska 33, 96-313 Jaktorów
- za pośrednictwem poczty na adres j.w.
- za pośrednictwem platformy ePUAP
Kwalifikacja uczestników do Programu odbywać się będzie z uwzględnieniem kolejności zgłoszeń uczestników, osobistej sytuacji osoby z niepełnosprawnością, zgodnie z założeniami Programu i przyznanymi środkami finansowymi.
W przypadku, kiedy w treści orzeczenia brak jest symboli potwierdzających utrudnienia związane z mobilnością i komunikacją /oznaczenia : 10-N, lub 05-R, lub 04-O lub 03-L/, a które stanowią o uprawnieniach do przyznania usługi asystenta, utrudnienia w/w powinny być potwierdzone zaświadczeniem lekarskim - pobierz
O sposobie rozpatrzenia złożonego zgłoszenia do Programu, osoba niepełnosprawna zostanie powiadomiona pismem.
Przewidywana liczba uczestników Programu, na które Gmina Jaktorów uzyskał dofinansowanie to 18 osób, w tym:
- 9 dzieci w wieku do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji
- 7 osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
- 2 osoby posiadające orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Miesięcznie osobie niepełnosprawnej będzie przysługiwało od 30 do 60 godzin usług asystenckich do wykorzystania.
W przypadku trudności ze złożeniem wniosku lub uzyskaniem informacji dotyczących Programu prosimy o kontakt: tel. 46 856 42 44.
Podstawą prawną Programu jest art. 7 ust. 5 oraz art. 12 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1787).